Motosiklet Bakımı Nasıl Olmalı ?

Motosiklet Bakımları Periyodik motosiklet bakımı, güvenli sürüş koşullarının sağlanmasında ve buna ek olarak aracın ömrünün uzamasında da büyük derecede rol oynar. Hangi marka ve modele sahip olursa olsun, motosikletinizi olabileceği en iyi durumda tutmanın ve ayriyeten ikinci el satış değerini arttırmanın en etkili yollarından birisi düzenli bakımdır. Yapılacak kapsamlı inceleme ve parça değişimi ile motosikletinizin olabilen en üst düzeyde performans göstermesini sağlayabilir. Bunun sonucunda güvenli ve sorunsuz sürüş gerçekleştirebilirsiniz.


  Motosikletlere Ne Sıklıkta Bakım Yapılır?

  Yaygın olarak, motosikletler yılda bir kez servisten yararlanabildikleri gibi belirli kilometrelere ulaştıklarında da servisten yararlanabilirler. Ancak her motosiklet birbirinden farklıdır ve bundan dolayı farklı bakım periyotları ve çeşitleri gerektirir. Model olarak otomatik, yarı otomatik ve vitesli motosikletlerin, periyodik bakım süreleri farklılık gösterebileceği gibi servis gereklilikleri bakımından da farklılık gösterebilir. Motosikletlere genellikle 1000, 2000, 4000, 6000 ve 12000 km’de, 2, 4, 6 ve 12 aylık periyotlar halinde bakım yapılabileceği gibi marka ve modele göre değişmek gösterebilir.

  Motosikletinizin hangi zaman aralıklarıyla ve ne tür bakımının yapılması gerektiği, motosikletinizin kullanım kılavuzunda yer alır. Kullanım kılavuzunda yer alan üreticinin tavsiye ettiği sürelerde ya da kilometrelerde tavsiye edilen bakım hizmetlerinin yapılması önem arz etmektedir. Bunun sebebi güvenli sürüş ve garanti koşullarından yararlanabilmektir. Ayrıca belirtilmelidir ki, bakım yapılmadığında motosikletiniz garanti kapsamı dışında kalabilir. Ne sıklıkla sürdüğünüz ve hangi ortam koşullarında sürdüğünüze bağlı olarak servis zamanı değişiklik gösterebilir.

  Eğer ki motosikletinizi çok sıklıkla kullanıyorsanız kılavuzda belirtilen periyodik bakım tablosu sürelerin dışında da motosikletinizin bakım hizmeti alması gerekebilir. Dondurucu soğuklarda yıl boyunca kullanılan bir motosikletin fazlaca bakıma ihtiyacı olurken, birkaç haftada bir kullanılan motosikletlerin daha az bakıma ihtiyacı bulunur.

  Periyodik Bakım Hizmeti Neleri İçerir?

  Motosikletinizin sahip olduğu marka, model ve en önemlisi olarak kullanım durumuna göre götürülmesi gereken farklı servis seviyeleri bulunmaktadır. Buna ek olarak, motosiklet bakımında dikkat edilmesi gerekenler olarak, en başında her periyodik bakım hizmeti, ampuller, debriyaj boşluğu, bujiler, somun ve cıvatalar, süspansiyon, egzozun, yağ ve hava filtrelerinin incelenmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra soğutucu, fren ve debriyaj sıvılarının da incelenmesi önemlidir.

  Motosikletinizin ilk 1000 km de temel periyodik bakımında genellikle karbüratör, gaz teli, akü, ön ve arka fren sistemi, gidon, sehpa yayı, triger kayışı ve lamba kontrolleri yapılmaktadır. Daha sonrasında ise benzin hortumu, benzin filtresi temizlenmekte ve tüm cıvata, somunlar sıkılmaktadır. Tüm bu işlemlerden sonra lastik basınç ayarı yapılır. Hava filtresi, motor yağı ve süngeri değiştirilir. Motor yağı değiştirildiği sırada genel olarak yağ filtresi de değiştirilir.

  Kullanılan ilk 1000 km’den sonra, hidrolik fren hortumu ve fren sıvısı kullanılan kilometreye bakılmaksızın her 3 ila 4 yıl arasında bir değiştirilir. Eğer kullanım koşullarınıza bağlı olarak, motosikletinizin kapsamlı bir bakıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, yıllık bakım hizmeti alınmalıdır. Söz edilen temel bakımdan farklı olarak yıllık olarak yapılan bakımda tüm yağ veya sıvı kilometreden bağımsız yenilenmekte olup, buji değiştirilir. Bunlara ek olarak, tüm bileşenler için ayrıntılı inceleme yapılmaktadır.

  Neden Periyodik Bakım Yapılmalıdır?

  Motosikletin en önemli bileşenlerinin sorunsuz çalışmasını sağlayan periyodik bakımlar, sürüş güvenliğinizi artırmakla kalmaz kullandığınız motosikletinizin ömrünü de uzatır. Tıpkı otomobiller gibi motosikletlerde de bulunan hareketli parçalar, yağ değişimi gerektirir. Motosikletiniz sık kullanıyor ya da tozlu, kirli, zorlu yollarda kullanılıyorsa yılda bir defadan daha fazla yağ değişime ihtiyaç duyar. Düzenli yağ bakımı yaptırmamak, yabancı maddelerin (toz, kir) motor yağını kirletmesine sebep olurken, motorun zarar görmesine de neden olabilir.

  Sürüş koşullarına bağlı olmak ile birlikte, genellikle motosikletlerin lastik basıncı ideal basınçtan daha düşük olmaktadır. Düşük lastik basıncı tehlikeli sürüş koşulları oluşturmakla beraber, patlamaya da neden olabilir. Bundan dolayı her sürüş öncesi lastiklerinizi incelemeli ve basıncı kontrol etmelisiniz. Bu sizin sürüş güvenliğinizi artırır.

  Düzenli olarak yapılan bakım hizmeti, lastiklerde meydana gelebilecek aşınma veya yıpranmaya karşı önlem almanızı sağlar. Motosikletlerin önemli bileşenlerinden biri olan hava filtresi genellikle bakımlar esnasında unutulmaktadır. Ancak bakım sırasında kirli filtrelerin yeni filtrelerle değiştirilmesi, motosikletinizin gücünün ve performansının arttırmasına yardımcı olur. Ve size kolay sürüş sağlar.